eSIM

Telefony od společnosti Apple a Google už podporují dvě SIM karty: jednu klasickou SIM a jednu eSIM.1 eSIM je digitální SIM, která umožňuje aktivovat si u operátora mobilní tarif bez nutnosti používat fyzickou SIM.

Co je eSIM a jak se liší od SIM karty?

eSIM je zkrácená verze vestavěné SIM karty, kde SIM je zkratka pro Modul Subscriber Identity. Takže eSIM je integrovaný modul pro identifikaci účastníka. Jsem si jistý, že v tuto chvíli všichni víme, co je SIM karta - ta malá věc, která dovoluje telefonu připojit se k síti vašeho mobilního operátora. Když si koupíte nový telefon, výjmete kartu SIM, přeneste ji do nového telefonu a je to!

Tohle řešení se mění s příchodem eSIM, protože, jak naznačuje "vložená" část názvu, je to skutečně zabudováno do základní desky telefonu. Je přepisovatelný, podobný čipu NFC , a bude kompatibilní se všemi hlavními operátory, bez ohledu na typ sítě, kterou používají.
Apple a Google Pixel nejsou jedinými zařízeními používajícími eSIM. Všichni jsme viděli připojené auto k internetu, a možná jste někdy přemýšleli, kde je jeho SIM karta. Krátká odpověď je, že používá eSIM.

Výhody eSIM

Může to znít divně, ale výhody značně převažují její nevýhody.

V první řadě jde o to, že výrobci zařízení nebudou muset vybavovat slot pro SIM karty v jejich telefonech,tabletech, chytrých příslušenství. Budou mít tedy ještě větší flexibilitu, pokud jde o design. S kartou SIM, která je skutečně vložena do vnitřního hardwaru zařízení, by se mohly teoreticky zmenšit rámečky, telefony by mohly být trochu tenčí, aniž by se obětovaly baterie a mnohem víc. Právě proto se Apple rozhodl používat eSIM ve svých zařízeních.

Zásadní přínos má hlavně pro mezinárodní cestovatele, kteří si musí neustále měnit karty SIM, služby, nebo dokonce přenášet více než jeden telefon, aby zůstali v kontaktu. Místo toho, si jednoduše zvolíte ve svém telefonu lokálního operátora a je to!. Jste připojeni k síti.Používání dvou SIM karet s eSIM


Dvě SIM karty můžete využívat mnoha způsoby:


 • Používat jedno číslo pro služební a jiné pro osobní hovory.
 • Přidat si v zahraničí místní datový tarif.
 • Využívat jeden tarif pro hlasové služby a jiný pro data.

Na obou telefonních číslech můžete uskutečňovat i přijímat hlasové hovory a odesílat i přijímat SMS a MMS.2 iPhone může v jednu chvíli využívat jenom jednu mobilní datovou síť.


 1. eSIM není k dispozici v iPhonech prodávaných v kontinentální Číně. V Hongkongu a Macau má eSIM jenom iPhone XS. Přečtěte si víc o používání dvou nano-SIM karet v kontinentální Číně, Hongkongu a Macau.
 2. K obsluze příchozích i odchozích hovorů na obou SIM kartách slouží technologie Dual Standby. Když je jedno číslo obsazené, příchozí hovory na druhé číslo se přesměrují do hlasové schránky.

 

Co potřebujete


 • iPhone XS, iPhone XS Max nebo iPhone XR s aktualizací na iOS 12 koncem roku.
 • QR kód nebo aplikaci od mobilního operátora, který podporuje eSIM.

Jestli chcete používat dva operátory, musí být iPhone odblokovaný. V opačném případě musí být oba tarify od stejného operátora. Pokud je první SIM od operátora podporujícího CDMA, druhá SIM nebude CDMA podporovat. Další informace vám sdělí operátor.
Pokud máte firemní mobilní tarif, ověřte si u firemního správce, jestli tarif tuto funkci podporuje.


 

Nastavení mobilního tarifu na eSIM


Jeden z vašich mobilních tarifů využívá nano-SIM kartu a druhý (nebo další) eSIM. Pokud nano-SIM kartu nemáte a váš operátor podporuje eSIM, můžete ji používat jako svůj jediný mobilní tarif. eSIM poskytnutá operátorem je v iPhonu uložená digitálně.
Druhý mobilní tarif si aktivujete tak, že naskenujete QR kód, který dostanete od operátora, pomocí operátorovy aplikace pro iPhone nebo ručním zadáním údajů:.


Skenování QR kódů


 1. Přejděte do Nastavení > Mobilní data.
 2. Klepněte na Přidat mobilní tarif.
 3. Naskenujte iPhonem QR kód od operátora.

Jestli se zobrazí výzva k zadání potvrzovacího kódu pro aktivaci eSIM, zadejte číslo, které vám sdělil operátor.

Aplikace operátora


 1. Přejděte do Nastavení > Mobilní data.
 2. Klepněte na Přidat mobilní tarif.
 3. Naskenujte iPhonem QR kód od operátora.

Jestli potřebujete, můžete informace o svém tarifu zadat ručně. V dolní části obrazovky iPhonu klepněte na Zadat podrobnosti ručně.
Do iPhonu si můžete uložit víc eSIM, ale používat můžete v jednu chvíli jenom jednu. Karty eSIM změníte tak, že klepnete na Nastavení > Mobilní data > Mobilní tarify a pak klepnete na tarif, který chcete používat. Nakonec klepněte na Zapnout tuto linku.
V dalších částech najdete další informace o zbývajících obrazovkách nastavení na iPhonu.


Označení tarifů


Po aktivaci druhého tarifu si tarify označte. Můžete si například jeden tarif označit jako Služební a druhý jako Osobní.

Tyto štítky využijete, až budete vybírat, které telefonní číslo používat pro odchozí a příchozí hovory a které pro mobilní data. Taky můžete jednotlivá čísla přiřadit ke kontaktům, abyste věděli, které číslo budete používat.

Pokud si rozhodnutí později rozmyslíte, můžete štítky změnit tak, že na obrazovce Nastavení > Mobilní data klepnete na číslo, u kterého chcete štítek změnit. Potom klepněte na Štítek mobilního tarifu a vyberte nový štítek nebo zadejte vlastní.

 

Nastavení souběžného fungování tarifů


Nastavte výchozí číslo, které se bude používat pro iMessage a FaceTime a ze kterého budete volat a posílat zprávy lidem, které nemáte v Kontaktech.
Na této obrazovce vyberte číslo, které budete mít jako výchozí. Anebo vyberte číslo, které se bude využívat jenom pro mobilní data, a druhé se pak použije jako výchozí.


Používat jako výchozí linku Primární: Když vyberete tuhle možnost, bude primární linka fungovat jako výchozí pro hlasové služby, SMS, data, iMessage a FaceTime. Sekundární linka bude k dispozici jenom pro hlasové služby a SMS.


Používat jako výchozí linku Sekundární: pokud vyberete tuhle možnost, bude se sekundární linka používat pro hlasové služby, SMS, data, iMessage a FaceTime. Primární linka bude k dispozici jenom pro hlasové služby a SMS.


Používat Sekundární linku pouze pro mobilní data: Tahle možnost se může hodit, když cestujete do zahraničí a chcete si primární linku ponechat pro hlasové služby, SMS, iMessage a FaceTime. Sekundární tak budete moct používat pro data.


 

Používání dvou telefonních čísel pro hovory, zprávy a data


Když už máte na iPhonu nastavená dvě telefonní čísla, přečtěte si, jak je používat.

iPhone si pamatuje, které číslo použít

Při volání kontaktům nemusíte pokaždé vybírat číslo, ze kterého chcete zavolat. Standardně iPhone použije stejné číslo, ze kterého jste danému kontaktu volali naposledy. Pokud jste kontaktu ještě nevolali, použije iPhone výchozí číslo. Ale jestli chcete, můžete u kontaktů určit, které číslo se má používat. Postupujte takto:

 1. Klepněte na kontakt.
 2. Klepněte na Preferovaný mobilní tarif.
 3. Klepněte na číslo, které chcete pro daný kontakt používat.

 

Telefonování

Z obou čísel můžete volat i na nich přijímat hovory.
Když máte obsazeno a někdo vám zavolá na druhé číslo, hovor se přesměruje do hlasové schránky (pokud ji máte u operátora nastavenou). Na sekundárním čísle vám ale nepřijde oznámení o nepřijatém hovoru. Funkce Čekání hovoru funguje jenom v případě, že vám někdo zavolá na stejné číslo, na kterém zrovna voláte. Aby se vám nestalo, že zmeškáte důležitý hovor, můžete si zapnout přesměrování hovorů a přesměrovávat všechny hovory z jednoho čísla na druhé. Ověřte si dostupnost u operátora a informujte se o případných dalších poplatcích.Změna telefonního čísla, ze kterého se má volat

Než někomu zavoláte, můžete si změnit telefonní číslo. Pokud voláte někomu ze seznamu oblíbených, postupujte takhle:


 1. Klepněte na i
 2. Klepněte na své aktuální telefonní číslo.
 3. Klepněte na druhé číslo.
 4. Na číselníku:
 5. Zadejte telefonní číslo.
 6. U horního okraje obrazovky klepněte na telefonní číslo.
 7. Klepněte na číslo, které chcete použít.

 

Stavové ikony dvou SIM

kony ve stavové liště v horní části obrazovky zobrazují sílu signálu obou operátorů. Podívejte se, co stavové ikony znamenají. Další stavové ikony uvidíte, když otevřete Ovládací centrum.


 


Změna čísla pro mobilní data

Pro mobilní data jde vždycky používat jenom jedno číslo. Číslo, které používáte pro mobilní data, změníte takhle:

 1. Přejděte do Nastavení > Mobilní data.
 2. Klepněte na Mobilní data.
 3. Klepněte na číslo, které chcete používat pro mobilní data.
 4. Když zrovna voláte na čísle, které nemáte určené pro mobilní data, nebudou během hovoru fungovat mobilní data.

 

Nastavení mobilního připojení

Nastavení mobilního připojení u jednotlivých tarifů změníte takhle:

 1. Přejděte do Nastavení > Mobilní data.
 2. Klepněte na telefonní linku, kterou chcete nastavit.
 3. Nastavení určete jako obvykle klepáním na jednotlivé volby.


 

Čerpáno ze zdrojů:

https://support.apple.com/cs-cz/HT209044

https://www.howtogeek.com/331442/what-is-an-esim-and-how-is-it-different-from-a-sim-card/